This modern furnished studio features a private bathroom, breakfast bar, and a spacious terrace. Shared laundry facilities, kitchen, and bike storage are also available in the building. The recent building meets all safety regulations and is energy efficient. A truly top location, close to the train station and less than 5 minutes from the city center. Call quickly to schedule a viewing!
| Address: | Diestsestraat 245/0105 Leuven |
| With residence: | Majstro |
| Reference: | H_2026_MAJSTRO_0105 |
| Price: | € 700/month |
| Type: | Student room |
| Available as of: | 9/15/2026 |
| Location: | City centre |
| Construction type: | Traditional |
| Year of construction: | 2010 |
| Overall condition: | Ready to move in |
| Total costs: | € 150/month |
| BathRooms: | Yes |
| Toilets: | Yes |
| Kitchen: | Yes |
| Terrace: | Yes |
| Furnished: | Yes |
| Railway station: | Yes - less than 500 m |
| Railway stop: | Yes - less than 500 m |
| Bus node: | Yes - less than 500 m |
| Bus stop: | Yes - less than 500 m |
| Shop: | Yes - less than 500 m |
| School: | Yes - less than 500 m |
| Bank: | Yes - less than 500 m |
| Recreation: | Yes - less than 500 m |
| Restaurant: | Yes - less than 500 m |
| Frame: | Tilt & turn Window, PVC |
| Construction Front: | Brick |
| Glazing: | Double |
| Heating: | Flats block central heating, Natural gas |
| HeatedWater: | Common, Gas |
| Certification: | 201220213-0001038884-00000010-7 |
| Index: | 115.00 kWh/(m² year) |
| Flood sensitive: | Not announced |
| Flood area: | Not announced |
| Monument: | Not announced |