Are you looking for a stylish student room in the heart of Leuven? Then this room in Predikherenstraat 2 / Brusselsestraat 53 is definitely for you!
The residence is located in an absolute prime location, right in the bustling center of Leuven and within walking distance of universities, colleges, shops, cafes, and restaurants.
The furnished room has its own bathroom and a cozy mezzanine, providing extra space and a unique look. Furthermore, the residence is currently being completely renovated. So, you will be the first occupant to enjoy a completely refurbished room with modern finishes and brand new facilities.
Practical comfort has also been taken into account: there is a bicycle storage in the residence so you can safely place your bike.
In short, the ideal combination of comfort, style, and location for any student who wants to enjoy student life in Leuven without worries.
| Address: | Predikherenstraat 2/0001 Leuven |
| With residence: | ROMY |
| Reference: | H_2026_ROMY_0001 |
| Price: | € 640 |
| Type: | Student room |
| Available as of: | 9/15/2026 |
| Habitable Area: | 19 m² |
| Construction type: | Traditional |
| On floor: | 1 |
| Overall condition: | Standard |
| Total costs: | € 150 |
| BathRooms: | 1 |
| Toilets: | 1 |
| Furnished: | Yes |
| Railway station: | Yes - between 1500m and 2000m |
| Bus node: | Yes - between 1500m and 2000m |
| Bus stop: | Yes - between 500m and 1000m |
| Shop: | Yes - less than 500 m |
| Bank: | Yes - less than 500 m |
| Recreation: | Yes - less than 500 m |
| Restaurant: | Yes - less than 500 m |
| Certification: | 24062-G-OMV_2025033961 |
| Energy class: | A |
| Permit: | Yes |
| Preemptiverights: | No |
| Allotment permit: | No |
| Area application: | Residential area |
| Judicial decision: | No judicial remedial measure or administrative measure imposed |
| Flood sensitive: | Property located in a non-flood zone |
| Flood area: | None |
| Monument: | Not a protected monument |