Are you looking for a student room in Leuven? Then this furnished room in residence FRAUKE might be just what you're looking for! Located in a complex of shared rooms, this room offers all the comfort you need during your student years.
The room comes with all necessary furniture, including a bed, desk, wardrobe, and chair. There is also a shared kitchen and lounge area in the building.
Residence FRAUKE is situated in a lively neighborhood in Leuven, close to various university buildings, shops, restaurants, and public transportation. This means you'll always be close to everything you need.
| Address: | Eugéne Gilbertstraat 5/0102 Leuven |
| With residence: | FRAUKE |
| Reference: | H_2026_FRAUKE_0102 |
| Price: | € 640/month |
| Type: | Student room |
| Available as of: | 9/15/2026 |
| Location: | City centre |
| Habitable Area: | 16 m² |
| Construction type: | Traditional |
| Overall condition: | Luxury finish |
| Total costs: | € 150/month |
| Bedrooms: | 1 |
| BathRooms: | 1 |
| Toilets: | 1 |
| Furnished: | Yes |
| Railway station: | Yes - less than 500 m |
| Bus stop: | Yes - less than 500 m |
| Shop: | Yes - less than 500 m |
| School: | Yes - less than 500 m |
| Recreation: | Yes - less than 500 m |
| Restaurant: | Yes - less than 500 m |
| Frame: | Aluminium |
| Heating: | Central heating boiler |
| Certification: | 20210910-0002462380-RES-1 |
| E-Level: | 99.00 |
| Expires: | 9/10/2031 |
| Permit: | Yes |
| Preemptiverights: | No |
| Allotment permit: | No |
| Area application: | Residential area |
| Judicial decision: | No judicial remedial measure or administrative measure imposed |
| Flood sensitive: | Property located in a non-flood zone |
| Flood area: | None |
| Monument: | Not a protected monument |