This comfortable and cozy student room, located on Kapucijnenvoer in Leuven, is available immediately until September 2026.
The room has its own bathroom, providing extra comfort and privacy.
Are you a student looking for a nice student room for a short period? Then this is the ideal place for you!
Interested? Feel free to contact us for more information or a viewing.
| Address: | Kapucijnenvoer 205/0102 Leuven |
| With residence: | Residentie KAPUCIN |
| Reference: | H_2026_KAPUCIN_0102 |
| Price: | € 600/month |
| Type: | Student room |
| Available as of: | Immediately |
| Habitable Area: | 16 m² |
| Construction type: | Traditional |
| Year of construction: | 2017 |
| Year of renovation: | 2017 |
| On floor: | 1 |
| Overall condition: | Ready to move in |
| Total costs: | € 150/month |
| Bedrooms: | 1 |
| BathRooms: | 1 |
| Toilets: | 1 |
| Furnished: | Yes |
| Bus node: | Yes - less than 500 m |
| Bus stop: | Yes - less than 500 m |
| Shop: | Yes - less than 500 m |
| Certification: | 20230317-0001805083-RES-3 |
| Energy class: | B |
| E-Level: | 131.00 |
| Expires: | 3/17/2033 |
| Permit: | Yes |
| Preemptiverights: | No |
| Allotment permit: | No |
| Area application: | Residential area |
| Judicial decision: | No judicial remedial measure or administrative measure imposed |
| Flood sensitive: | Property located in a non-flood zone |
| Flood area: | None |
| Monument: | Not a protected monument |