This cozy studio is ideal for a student looking for a practical and well-located living space close to the city center, campuses, shops, and public transportation.
Available from September 1st.
Interested? Feel free to contact us or schedule a visit!
| Address: | Wandelingstraat 7/0101 Leuven |
| With residence: | PROMENADE |
| Reference: | H_2026_PROMENADE_0101 |
| Price: | € 780/month |
| Type: | Studio |
| Available as of: | 9/1/2026 |
| Location: | City centre |
| Habitable Area: | 26 m² |
| Construction type: | Traditional |
| Year of renovation: | 2018 |
| On floor: | 0 |
| Overall condition: | Ready to move in |
| Total costs: | € 70/month |
| Rooms: | 1 |
| Bedrooms: | 1 |
| BathRooms: | 1 |
| Toilets: | 1 |
| Furnished: | Yes |
| Railway station: | Yes - less than 500 m |
| Bus stop: | Yes - less than 500 m |
| Shop: | Yes - less than 500 m |
| School: | Yes - less than 500 m |
| Recreation: | Yes - less than 500 m |
| Restaurant: | Yes - less than 500 m |
| Frame: | Aluminium |
| Heating: | Central heating boiler |
| Certification: | 20180925-0002093760-1 |
| E-Level: | 102.00 |
| Expires: | 9/25/2028 |
| Permit: | Yes |
| Preemptiverights: | No |
| Allotment permit: | No |
| Area application: | Residential area |
| Judicial decision: | No judicial remedial measure or administrative measure imposed |
| Flood sensitive: | Property located in a non-flood zone |
| Flood area: | None |
| Monument: | Not a protected monument |