Cozy studio with courtyard for rent in Leuven
Charming 36 m² studio for rent on Wandelingenstraat in Leuven. The studio features a cozy courtyard and is ideal for a student, couple, or young professional looking to live comfortably in a quiet yet central location.
Available from September 1st. Thanks to its convenient location, you are close to the city center, shops, public transportation, and campuses.
Interested? Feel free to contact us or schedule a visit!
| Address: | Wandelingstraat 7/0001 Leuven |
| With residence: | PROMENADE |
| Reference: | H_2026_PROMENADE_0001 |
| Price: | € 790/month |
| Type: | Studio |
| Available as of: | 9/1/2026 |
| Location: | City centre |
| Habitable Area: | 36 m² |
| Construction type: | Traditional |
| Year of renovation: | 2018 |
| On floor: | 0 |
| Overall condition: | Ready to move in |
| Total costs: | € 70/month |
| Rooms: | 1 |
| Bedrooms: | 1 |
| BathRooms: | 1 |
| Toilets: | 1 |
| Garden: | Yes |
| Furnished: | Yes |
| Railway station: | Yes - less than 500 m |
| Bus stop: | Yes - less than 500 m |
| Shop: | Yes - less than 500 m |
| School: | Yes - less than 500 m |
| Recreation: | Yes - less than 500 m |
| Restaurant: | Yes - less than 500 m |
| Frame: | Aluminium |
| Heating: | Central heating boiler |
| Certification: | 20180925-0002093755-1 |
| E-Level: | 134.00 |
| Expires: | 9/25/2028 |
| Permit: | Yes |
| Preemptiverights: | No |
| Allotment permit: | No |
| Area application: | Residential area |
| Judicial decision: | No judicial remedial measure or administrative measure imposed |
| Flood sensitive: | Property located in a non-flood zone |
| Flood area: | None |
| Monument: | Not a protected monument |