Looking for an ideal base near Gasthuisberg? This student room in residence Arianne combines a peaceful location with a prime spot: close to the campus and just a 10-minute walk from the city center.
Perfect for students who want to live comfortably and centrally!
Interested? Contact us quickly or easily schedule your visit appointment online. Who knows, this could be your new place! ✨
| Address: | Riddersstraat 172/0103 Leuven |
| With residence: | ARIANNE |
| Reference: | H_2026_ARIANNE_0103 |
| Price: | € 650/month |
| Type: | Student room |
| Available as of: | 9/15/2026 |
| Location: | In centre, Residential area |
| Plot surface: | 17 m² |
| Construction type: | Traditional |
| Year of renovation: | 2023 |
| On floor: | 0 |
| Overall condition: | Ready to move in |
| Total costs: | € 150 |
| Bedrooms: | 1 |
| Furnished: | Yes |
| Highway exit: | Yes - between 3km and 4km |
| Railway station: | Yes - between 500m and 1000m |
| Railway stop: | Yes - between 500m and 1000m |
| Bus node: | Yes - less than 500 m |
| Bus stop: | Yes - less than 500 m |
| Shop: | Yes - less than 500 m |
| School: | Yes - less than 500 m |
| Bank: | Yes - less than 500 m |
| Recreation: | Yes - less than 500 m |
| Restaurant: | Yes - less than 500 m |
| Certification: | 20190808-0002183939-RES-1 |
| Index: | 115.00 kWh/(m² year) |
| E-Level: | 115.00 |
| Permit: | Yes |
| Preemptiverights: | No |
| Allotment permit: | No |
| Area application: | Residential area |
| Judicial decision: | No judicial remedial measure or administrative measure imposed |
| Flood sensitive: | Property located in a non-flood zone |
| Flood area: | None |
| Monument: | Not a protected monument |