Are you looking for a student room in Leuven? Then Residentie Piot might be just the place for you! This modern residence, built in 2015, is located just a stone's throw away from the center of Leuven and offers comfortable and furnished rooms for students.
Each room in Residentie Piot comes with all necessary furniture, including a bed, desk, wardrobe, and private bathroom. Additionally, most rooms also have access to a cozy rooftop terrace, where you can relax or study during the summer months.
In addition to the rooms, Residentie Piot also offers some extra amenities, such as a bicycle storage, communal kitchen, and an EPC value of 98.00. This means that the residence is very energy-efficient, which is not only good for the environment but also for your wallet!
In short, if you are looking for a comfortable and modern student room in Leuven, then Residentie Piot is definitely worth considering. Take a look soon and you might just find your ideal place during your student years!
Schedule your visit as soon as possible via the following link: https://booking.syushousing.be
| Address: | Lepelstraat 58/0305 Leuven |
| With residence: | Piot |
| Reference: | H_2026_PIOT_0305 |
| Price: | € 640/month |
| Type: | Student room |
| Available as of: | 9/15/2026 |
| Construction type: | Traditional |
| Year of construction: | 2015 |
| Levels: | 3 |
| On floor: | 3 |
| Overall condition: | Ready to move in |
| Total costs: | € 150 |
| Bedrooms: | Yes |
| BathRooms: | Yes |
| Toilets: | Yes |
| Garden: | Yes |
| Furnished: | Yes |
| Highway exit: | Yes - between 3km and 4km |
| Railway station: | Yes - between 500m and 1000m |
| Railway stop: | Yes - between 500m and 1000m |
| Bus node: | Yes - less than 500 m |
| Bus stop: | Yes - less than 500 m |
| Shop: | Yes - less than 500 m |
| School: | Yes - less than 500 m |
| Bank: | Yes - less than 500 m |
| Recreation: | Yes - less than 500 m |
| Restaurant: | Yes - less than 500 m |
| Cadastral city: | H_2019_PIOT_0305 |
| Certification: | 20170213-0001933654-1 |
| Index: | 98.00 kWh/(m² year) |
| Permit: | Yes |
| Preemptiverights: | No |
| Allotment permit: | No |
| Area application: | Residential area |
| Judicial decision: | No judicial remedial measure or administrative measure imposed |
| Flood sensitive: | Property located in a non-flood zone |
| Flood area: | None |
| Monument: | Not a protected monument |